VAT od alkoholu uda się czasem odliczyć
Przedsiębiorca odliczy podatek naliczony od alkoholu serwowanego w czasie spotkań biznesowych, jeśli tylko wydatki mają związek z działalnością opodatkowaną. Odliczenie to może jednak zakwestionować fiskus
Jeden z naszych czytelników zorganizował spotkanie biznesowe z kluczowymi kontrahentami firmy. W związku z tym poniósł wydatki na artykuły spożywcze oraz alkohol. Zastanawiał się, czy w związku z nowelizacją przepisów ustawy o VAT istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia alkoholu.
Przepis został uchylony
W wyniku nowelizacji ustawy o VAT 1 grudnia 2008 r. uchylony został jej art. 88 ust. 1 pkt 2. Zgodnie z nim podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Aby zatem odliczyć podatek naliczony, podatnik musiał najpierw ustalić, czy wydatek jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów.
Przypomnijmy, że na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na spotkania biznesowe z kontrahentami były kwalifikowane jako reprezentacja, która w myśl...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta